Výzkumná činnost ústavu je zaměřena na izolaci a identifikaci nových biologicky aktivních látek z rostlinného materiálu, na produkční a biotransformační schopnosti tkáňových a suspenzních kultur vyšších rostlin, na určení antiradikálové aktivity přírodních látek in vitro metodami, na stanovení cytotoxicity přírodních látek a jejich schopnosti indukovat apoptózu, na testování protizánětlivé aktivity metodami sledujícími genovou expresi a na produkci rekombinantních proteinů.
Vědeckovýzkumná činnost ústavu je tak zaměřena na hledání nových biologicky aktivních přírodních látek, které ovlivňují reaktivní formy kyslíku a chrání organismus před účinky reaktivních metabolitů xenobiotik. Využívány jsou metody sledující zhášení DPPH a ABTS radikálu (kolorimetrie), inhibice Fentonovy reakce (chemiluminiscenční metoda), inhibice nitrace tyrosinu peroxonitritem (HPLC) a inhibice degradace plasmidů hydroxylovými radikály (ochrana nukleových kyselin). Studovány jsou také látky s cytotoxickou, antikarcinogenní a antimutagenní aktivitou, inhibitory cholinesteráz a ureázy. Ve spolupráci s odborným pracovištěm určujeme i antibakteriální aktivitu izolovaných látek.
Ústav přírodních léčiv disponuje instrumentálním zázemím a odborníky, schopnými na profesionální úrovni řešit analytické problémy farmaceutického průmyslu, např. vývoj a optimalizaci nových metodik stanovení obsahových látek ve farmaceutických surovinách a výrobcích. Velký potenciál je i ve schopnosti vyhledávat a zpracovávat odborné informace, vytvářet vědecké rešerše a poskytovat odborné poradenství v oblasti léčiv přírodního původu.
Ústav přírodních léčiv má úzké pracovní kontakty s profesně blízkými pracovišti Lékařské fakulty a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze, Biofyzikálníhu ústavu AV ČR v Brně apod. Významná a společnými publikacemi doložená spolupráce je se zahraničními pracovišti na farmaceutických fakultách Ankara University a Gazi University v Turecku, University of Salamanca ve Španělsku, University of Padua v Itálii a Univerzity Komenského v Bratislavě.
Název | Doba trvání |
---|
Název | Popis |
---|
Datum aktualizace: 1.11.2012
Gate2Biotech - Biotechnology Portal - All Czech Biotechnology information in one place.
ISSN 1802-2685
This website is maintained by: CREOS CZ
© 2006 - 2024 South Bohemian Agency for Support to Innovative Enterprising (JAIP)
Interesting biotechnology content:
Animal Biotechnology - Animals, animal biotech
Science - Daily Czech science news
Tiny magnetic robots could treat bleeds in the brain
Nano-nutrients can blunt effects of soil contamination, boost crop yields