Univerzita Karlova založená v roce 1348 patří mezi nejstarší světové univerzity a dnes je jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích a vědeckých institucí v České republice uznávanou v kontextu evropském i světovém. Její vědecký a pedagogický výkon i unikátní historická tradice z ní činí významnou kulturní instituci.
Univerzita má v současnosti 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost nebo pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita má přes sedm tisíc zaměstnanců, z toho čtyři tisíce akademických a vědeckých pracovníků.
Na UK studuje téměř 50 000 studentů (což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR), kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s takřka 660 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 15 500 studentů, v magisterských 26 000 studentů a v doktorských přes 7 000 studentů. Více než 6 000 studentů jsou cizinci. Nejrůznější kurzy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 15 000 účastníků.
Prioritou univerzity je vědecká a výzkumná činnost, o kterou se též musí opírat doktorské i magisterské studijní programy. Vědecký výkon pracovišť UK měřený objemem získaných finančních prostředků poskytovaných vysokým školám v České republice představuje zhruba třetinu těchto prostředků. Cílem UK je profilovat se jako research university, konkurenceschopná v rámci světového univerzitního a výzkumného prostoru.
Zásadní důraz klade univerzita na mezinárodní spolupráci s prestižními vzdělávacími a vědeckými institucemi. UK uzavřela celkem 450 bilaterálních smluv a 190 mezinárodních partnerských smluv se zahraničními univerzitami.
Velikost univerzity lze charakterizovat i výší jejích příjmů, které činí cca 7 mld Kč ročně.
Univerzita Karlova je podle platné právní úpravy veřejnou vysokou školou, tj. autonomní vědeckou a vzdělávací institucí. V čele UK stojí rektor, nejvyšším samosprávným akademickým orgánem je Akademický senát. Dalšími orgány jsou Vědecká rada a kvestor, na uplatnění veřejného zájmu v činnosti UK dbá Správní rada. Poradním orgánem rektora je kolegium rektora složené z prorektorů, kvestora a kancléře. V čele fakult, které jsou ve značné míře samostatné, stojí děkani, další součásti řídí jejich ředitelé.
Address: |
Ovocný trh 5 116 36 Praha 1 |
Telephone: | +420224491313 |
Fax: | +420224210695 |
E-mail: | sekretariat@ruk.cuni.cz |
Web: | http://www.cuni.cz/ |
Ústav biochemie a experimentální onkologie
Ústav biologie a lékařské genetiky
Ústav buněčné biologie a patologie
Institute of Biology and Medical Genetics
Centre for Cell Therapy and Tissue Substitutes
Division of Cell and Molecular Biology
Division of General Biology and Genetics
Department of Abthropology and Human Genetics
Gate2Biotech - Biotechnology Portal - All Czech Biotechnology information in one place.
ISSN 1802-2685
This website is maintained by: CREOS CZ
© 2006 - 2024 South Bohemian Agency for Support to Innovative Enterprising (JAIP)
Interesting biotechnology content:
Biotechnology education - National biotechnology education centre
Biotechnology links - Useful biotech links for you
Phage cocktail shows promise against drug-resistant bacteria
New antibiotic kills pathogenic bacteria, spares healthy gut microbes